Home Без категорії “Здай батарейку — збережи природу”

“Здай батарейку — збережи природу”

Автор ідеї:  | 
1826

 

 

ПРОЕКТ

громадської організації

“Центр інноваційних ідей”

121323[1]

 

МЕТА ПРОЕКТУ

  • Просвітницька діяльність (роз’яснення того, яку небезпеку для природи і людини несуть викинуті разом зі звичайним сміттям батарейки);
  • Сприяння в організації активного збору та здачі використаних батарейок в спеціально обладнані по місту пункти, сприяння в організації утилізації батарейок;
  • Зміна ставлення людей до небезпечних відходів, роздільного збору сміття та екології в цілому.

bbb539

ГАСЛО ПРОЕКТУ

«Здай батарейку – збережи природу»

Охорона довкілля – завдання кожного із нас!

Рисунок15

 

ВАЖЛИВІСТЬ ПРОЕКТУ

За даними журналу «National Geographic», сумарно у  світі використовується понад 70 млрд. батарейок на рік. Одна сім’я купує їх близько 12 – в дитячі  іграшки, пульти від телевізорів, сигналізацію від авто,  цифрові тонометри. Небезпека в тому, що до складу батарейки входить велика кількість шкідливих речовин: ртуть, свинець, кадмій, нікель та ін. Розкладаючись, одна батарейка здатна отруїти 20 кубометрів ґрунту або 400 літрів води. Звідти отрута потрапляє в організм людини, накопичується в органах тіла і практично не виводяться, провокуючи онкологічні хвороби.

Рисунок1

 

Після публікації на сайті idea.te.ua повідомлення про те, як кожен з нас може бути корисним для свого міста на прикладі збору звичайних пальчикових батарейок, ми отримали так багато відгуків, що вирішили продовжити цю справу далі.

ПРОБЛЕМА УТИЛІЗАЦІЇ

95% кожної батарейки можна використовувати як вторинну сировину. Елементи живлення містять від 16 до 60% заліза, до 27% кольорових металів. Тому зрозуміло, що їх необхідно і вигідно утилізовувати.

На Заході вже давно усвідомили, що утилізація елементів живлення – економічно вигідний процес. Німеччина, яка отримує найбільші прибутки з повторного використання сміття в ЄС, дає «друге дихання» близько 90% використаних батарейок та акумуляторів.

В Україні використані елементи живлення потрапляють не в утилізацію, а на звичайні звалища. Наша країна – єдина в Європі досі ніяк не врегулювала проблеми утилізації батарейок. І це незважаючи на те, що у нас під боком є завод, на котрому розроблені технології утилізації елементів живлення.

Недосконале законодавство, відсутність державної підтримки, освітніх заходів, соціальної реклами на цю тему – причини низької екологічної грамотності українців. Збір батарейок повністю залежить від діяльності громадських рухів або звичайних волонтерів.

Наприклад у Тернополі використані елементи живлення приймають  у мережі магазинів Watsons, на заправках WOG та у магазині «Патріот». Проте розміщення контейнерів як і вони самі не привертають увагу тернополян. А відсутність будь-якої соціальної реклами веде до того, що більшість городян навіть не здогадуються про їх існування.

1324359937

Проаналізувавши досвід попередніх акцій, які були нетривалими, ми вирішили дати цій ідеї новий поштовх. Тому, за підтримки громадської організації «Центр інноваційних ідей», було розроблено трирічний проект «ЕКО-ідея».

Втілити його і вирішили в одному із найзеленіших та найкрасивіших міст України — Тернополі. Тут живуть небайдужі люди, які прагнуть зробити своє місто безпечним, піклуються про довкілля та красу навколишнього середовища.

ІДЕЯ

Головна ідея проекту в тому, щоб встановити на зупинках Тернополя спеціальні контейнери у вигляді батарейок, у які кожен міг би викинути використаний елемент живлення.

Рисунок12

Контейнери виготовлятимуться із сталі задля додаткової безпеки.

Оригінальний, яскравий дизайн контейнера та інформаційного постера привертатиме увагу перехожих і нагадуватиме про необхідність утилізації використаних батарейок.

Розміщення зосереджено на зупинках громадського транспорту в житлових масивах міста. Це саме ті зручні місця, що об’єднують людей на початку і в кінці робочого дня і знаходяться поблизу їхніх осель.

Вгорі, над батарейкою розміщується мотивуючий інформаційний постер.

Рисунок16

ЕКО-ШКАЛА

Рисунок166

 

Збоку на контейнері знаходиться прозора екологічна шкала. Завдяки їй можна буде спостерігати міру наповнення і активності учасників проекту, а також побачити, яку кількість лісу, землі чи води вдалося врятувати від забруднення.

Всі зібрані батарейки передаватимуться на львівський завод «Аргентум» – єдиний в Україні, який має технології утилізації використаних елементів живлення.

Рисунок178

Ми переконані, що коли подібні контейнери знаходитимуться на зупинках, поряд із домом, коли людина знатиме, що викинувши батарейку не у смітник, а у наш контейнер, вона допоможе зробити довкілля чистішим, люди не будуть лінуватися, і викидатимуть використані елементи живлення тільки у спеціально відведених місцях.

ЗРОБИТИ СВОЄ МІСТО ЧИСТІШИМ І БЕЗПЕЧНІШИМ МОЖЕ КОЖЕН!
ГОЛОВНЕ — БАЖАННЯ!


danger_sign

Що означає цей знак, що зображений на кожній батарейці?

Він означає: «Не викидати, необхідно здати в спецпункт утилізації».

 

Чим небезпечні важкі метали, що знаходяться в батарейках?

Свинець. Накопичується в основному в нирках. Викликає також захворювання мозку, нервові розлади.

Кадмій. Накопичується в печінці, нирках, кістках і щитовидній залозі. Є канцерогеном, тобто провокує рак.

Ртуть. Впливає на мозок, нервову систему, нирки і печінку. Викликає нервові розлади, погіршення зору, слуху, порушення роботи опорно-рухового апарату, захворювання дихальної системи. Найбільш уразливі діти.

Безтурботно викинута у відро для сміття батарейка потрапляє на звалище, де щоліта з іншим сміттям займається і тліє (а на сміттєспалювальних заводах і зовсім горить), з клубами диму випускаючи хмари діоксинів. Навіть мінімальним дозам цих отруйних сполук (їх дія в 67 000 разів сильніша за ціанід) людство зобов’язане онкологічними та репродукційними захворюваннями. А ще отруєннями, уповільненим розвитком і слабким здоров’ям дітей…

Діоксини потрапляють в наш організм не тільки з димом: з дощовою водою вони потрапляють у ґрунт, воду і рослини. Далі — ланцюжком — прямо до нас на стіл з їжею і питвом. Тому не важливо, чи живете ви поблизу зі сміттєпереробним заводом, поруч зі звалищем або у сосновому бору. Для діоксинів будь-яка відстань не проблема. Та й часу на такі подорожі у них достатньо — за рахунок величезного періоду розпаду.

Отруйні речовини з батарейок, в будь-якому випадку потрапляють у ґрунт, у підземні води, моря і водосховища, з яких ми п’ємо воду, не думаючи, що шкідливі хімічні сполуки (з вашої ж батарейки, яку ви тиждень тому викинули у смітник) з кип’ятінням не зникають. У всьому цивілізованому світі відпрацьовані батарейки збирають і утилізують окремо від побутового сміття.

ЦЕ НОРМАЛЬНО
НЕ ВИКИДАТИ ОТРУТУ В ЗЕМЛЮ!

 

 

 

 

 

 

 

 

Голосування

Проголосуйте за проект, щоб підтримати його!

Розкажіть друзям!

Подобається?

Для того, щоб проголосувати за даний проект необхідно поставити лайк в будь-якій соц. мережі.

Автор

3 коментарі

  1. Проект дуже потрібний і важливий. На жаль в наш час дуже мало людей займаються проблемами екології, а це основа нашого з вами здоров’я! Пропоную усім долучатися певною мірою до проекту, для початку хоча б встановіть у своєму під’їзді контейнер для збору використаних батарейок і контролюйте за його наповненням, Ви й не уявляєте яку користь екології принесете цією нескладною роботою.

  2. Чи передбачається охорона таких пунктів збору? Дуже багато людей не досить адекватних, які можуть підпалити такі контейнери і в місцях великого скупчення це буде катастрофою і хто за це відповідатиме?

    • Доброго дня. Охороняти наші контейнери немає кому. Якби за ними ретельніше наглядали, їх не ламали би, не нищили антивандальні сітки. не викидали попри батарейки різне сміття у контейнери.

Залиште відгук